TAPI pre Galantu 2020 – začalo tvorivými stretnutiami pre deti.

Pri plánovaní jubilejného V. ročníka TAPI pre Galantu nikto ani nepomyslel, že sa od 17. augusta  2020 uskutoční  – ale v obmedzenom režime. Ale tešíme sa, že sa vôbec mohol začať. Finančne nás podporilo aj mesto Galanta, vďaka patrí aj Mestskému kultúrnemu stredisku v Galante.

Menšia skupina detí ako po iné roky, za prísnych hygienických pravidiel, ale dali sme to…

Na úvod nám zahral na heligónke Samko z Horných Salíb, slávnostne sme otvorili náš úspešný, piaty ročník projektu, ktorý začína tvorivými aktivitami pre deti.

Deťom sa prihovorila aj pani Ľuba Suchalová Harichová, predsedníčka Klubu textilných výtvarníkov združených v ARTTEX-e v Bratislave. Prvé 3 dni deti maľovali ovčím rúnom – tvorili tapisérie, maľovali na hodváb a ďalej sme pokračovali drôtikovaním s pani Marienkou, batikovaním tričiek. Voľný čas si vypĺňali výrobou náramkov a modelovali z hliny. Týždeň rýchlo ubehol.

Medzitým v Južnom krídle Neogotického kaštieľa pracovali výtvarníčky ARTTEXu v doobedných hodinách aj s verejnosťou.

Dámy, ktoré sa prihlásili pracovali v rúškach, s podporou odborníčok je možné vytvoriť si tapisériu za 2 – 3 hodiny. Okrem toho umelci v poobedných hodinách tvorili aj vlastné diela.

Po spracovaní v textilnej továrni budú všetky diela nainštalované a slávnostne sa otvorí výstava. Uskutoční sa 27. augusta 2020 o 18-tej na nádvorí Neogotického kaštieľa v Galante. Srdečne Vás pozývame.

Zlatica Gažová

Dom Matice slovenskej Galanta