Slávnostná OR MS, Pamätný deň Vyhlásenia Zvrchovanosti SR, koncert

Dňa 17. júla 2020 sa diali v Dome MS Galanta netradičné veci. Každoročná Vatra Zvrchovanosti, ktorá je v Átriu Domu MS Galanta pod taktovkou MO MS Galanta sa nekonala. Je to nezvyčajná situácia, lebo podujatie sa uskutočňuje so železnou pravidelnosťou. Vatra bola preložená na september 2020 kvôli doznievajúcej epidémii.

O 17-tej sa napriek tomu uskutočnila Slávnostná OR MS v kaviarni Esterházy café v Neogotickom kaštieli. Predsedovia jednotlivých MO MS vyjadrili podporu Pamätnému dňu SR svojou účasťou. Zároveň  boli informovaní o dianí v MS aj o dianí „mimo nej“. Spoločenské podujatie v tento Pamätný deň ich uistilo o správnej ceste a  dodalo im odvahy pokračovať ďalej vo svojej činnosti.

V poslednej fáze, na záver stretnutia sa presunuli na koncert priamo na Nádvorí Neogotického kaštieľa, ktorý v rámci Hudobných piatkov v meste Galanta vybral a ponúkol pre obyvateľov mesta – Dom Matice slovenskej v Galante v spolupráci s MskS Galanta. Koncert sa symbolicky uskutočnil v Pamätný deň Prijatia Deklarácie o Zvrchovanosti SR.

Načim podotknúť, že dátum koncertu bol vybraný náhodne a mohol sa uskutočniť len kvôli ochote orchestra účinkovať bez nároku na honorár. Udialo sa tak na základe dobrej spolupráce s Domom MS Galanta, keďže orchester Taste of Brass účinkoval na známej Galantskej Kantiléne v  roku 2019 a ďalší spomienkový koncert na Karola Duchoňa, pri príležitosti jeho nedožitých 70. narodenín sa má konať 2. októbra 2020.

Zaplnené nádvorie NK, dobrá letná atmosféra, mladí temperamentní muzikanti orchestra Taste of Brass pod skvelým vedením kapelníka Davida Krajčího, s kvalitnou muzikou a výbornými spevákmi Kristínou Vančovou a Martinom Huttom. Ako hosť účinkovala pani Marika Škultétyová a diváci mesta Galanty ich ocenili dlhoznejúcim potleskom, standing ovation a vytlieskaním si dvoch piesní navyše.

Skvelý letný večer po skončení koncertu zavŕšil letný intenzívny dážď, ktorý umocnil pekné pocity z dobrej muziky. Ďakujeme MsKS za možnosť spolupodieľať sa na príprave Hudobného piatku pre verejnosť. Podujatie takéhoto druhu ukazujú, že aj Matica slovenská má čím prispieť do kultúry Slovenska.