Predvianočné Mikulášske stretnutie tvorivých detí v Dome MS Galanta

Dňa 6. decembra 2019, v neskorších poobedných hodinách sme sa stretli v Dome MS Galanta my, absolventi kurzov keramiky pre škôlkarov s rodičmi, ale aj žiaci ZŠ, ktoré absolvovali Jesenný tvorivý kurz, aby sme aktívne počkali na Mikuláša.

Všade rozvoniaval detský vianočný punč, pripravili sme viacero stanovíšť, aby sa deti tvorivo zabavili. Najmenší začali maľovaním keramických vianočných ozdôb, ktoré si potom mohli zobrať domov. Pokračovali výrobou vianočných ozdôb z hliny, maľovaním vianočných vankúšov, paličkovaním.

Väčšie deti piekli. Zo zakúpeného lineckého cesta vykrajovali s našou dobrovoľníčkou Katkou pečivo, ktoré pani Ľuba, dobrovoľníčka z MO MS Galanta, piekla a nosila späť – aby si deti mohli vlastnoručne vyrobené pečivo natierať malinovým džemom a ochutnávať. Zapíjať ho mohli vianočným punčom. Možno to nie je tradičný nápoj v našich zemepisných šírkach, ale v každom prípade dobrý nápad, ako deťom zatraktívniť ovocný čaj s jablkovou šťavou dochutený medom, klinčekmi a škoricou, ako aj ovocím.

Naozajstný Mikuláš neprišiel, deti sa ponúkli pripravenou sladkou odmenou, ale mali možnosť vyrobiť si vianočnú ozdobu, namaľovať vianočný motív na vankúš, upaličkovať záložku do knihy alebo náramok, vyskúšať si pečenie tradičného vianočného pečiva. A verte, podľa toho ako sa im to páčilo, to má oveľa väčšiu hodnotu, ako keby ste im to kúpili.

Na záver jesenných kurzov sme si popriali pokojný advent a veselé Vianoce a už sa tešíme na ďalší turnus kurzov, ktoré sa začnú prvý februárový týždeň v roku 2020. Dovidenia, deti!

Zlatica Gažová,
riaditeľka Domu MS Galanta